Nowa dostawa
Już wkrótce nowa dostawa zapraszamy serdecznie już 15.03 do naszego sklepu.

Jak pielęgnować przemoczone obuwie?

2018-10-19
Jak pielęgnować przemoczone obuwie?Inwestycja w porządne, ciepłe buty nie ma sensu, jeśli nie będziemy ich prawidłowo pielęgnować. Najwięcej problemów przysparza jesienią i zimą ich przemoczenie na deszczu czy śniegu. Jeśli chcesz uniknąć ich zniekształcenia, utraty koloru, rozklejenia – zastosuj się do naszych sprawdzonych rad.

Pielęgnacja przemoczonych butów

Przede wszystkim warto uświadomić sobie coś ważnego: zwierzęca skóra licowa czy zamszowa wymaga podobnej troski i pielęgnacji, jak skóra ludzka. Warto dbać o nią regularnie, odpowiednio czyszcząc, nawilżając, odżywiając, impregnując. Tylko w ten sposób unikniemy jej szybkiego zużywania się i utraty walorów estetycznych. Jesienią i zimą to szczególnie ważne, bo tylko odpowiednia konserwacja zminimalizuje ryzyko przemoczenia czy zniszczeń spowodowanych solą, jaką posypuje się oblodzone ścieżki. Buty należy czyścić w odpowiedni sposób, dostosowany do materiału, z których są wykonane. Podczas, gdy zanieczyszczenia z obuwia ze skór licowych można usuwać wilgotną szmatką, w przypadku zamszu konieczne będzie użycie specjalnej silikonowej szczoteczki. Przed okresem zimowym warto zaopatrzyć się w odpowiednie środki do pielęgnacji i konserwacji, w tym pastę, impregnat, wosk.


CLARKS EDGEWICK BOTKI MĘSKIE 42

CLARKS EDGEWICK BOTKI MĘSKIE 42

Jak zadbać o przemoczone buty krok po kroku

Jeśli już dojdzie do przemoczenia, warto pamiętać o podstawowej zasadzie: buty suszymy wyłącznie w temperaturze pokojowej, z dala od źródeł ciepła, takich jak kaloryfer, piec, kominek. Suszona w nieprawidłowy sposób skóra można się rozeschnąć, popękać, odbarwić lub stwardnieć. Nie wolno też kłaść jej w wilgotne miejsce, bo spleśnieje.

Przemoczone skórzane buty warto wypełnić drewnianymi prawidłami, a jeśli ich nie posiadamy – do cholewek włożyć kulki papieru, najlepiej śniadaniowego, który świetnie chłonie wilgoć. Sprawdzi się także zgnieciona czarno-biała gazeta. Przed suszeniem buty należy rozsznurować lub odpiąć rzepy tak, żeby ułatwić cyrkulację powietrza wewnątrz buta.

Istotne jest też to, żeby butów, które przemoczyliśmy podczas spaceru, nie wkładać następnego dnia. Powinny chwilę „odpocząć”, inaczej stracą fason lub nabiorą nieprzyjemnego zapachu.

W dni deszczowe lub wtedy, kiedy wyjątkowo mokry śnieg zaczyna topnieć, nie nośmy butów ze skóry zamszowej, nubukowej, welurowej bądź z tekstyliów – przemoczone mogą zupełnie stracić fason lub swoje funkcje. W przypadku sporej wilgoci zdecydowanie lepiej sprawdzą się buty ze skór licowych, takie jak męskie botki Marc O'Polo czy damskie buty Bruno Premi.

BRUNO PREMI BY ALTRAOFFICINA BOTKI DAMSKIE 36

BRUNO PREMI BY ALTRAOFFICINA BOTKI DAMSKIE 36

Pokaż więcej wpisów z Październik 2018
pixel