Nowa dostawa
Już wkrótce nowa dostawa zapraszamy serdecznie już 15.03 do naszego sklepu.

Poradnik – sposoby na odświeżenie butów

2018-09-10
Poradnik – sposoby na odświeżenie butów

Kiedy inwestujemy w nową parę butów, musimy liczyć się z tym, że ich trwałość będzie uzależniona od sposobu pielęgnacji. Po lecie warto odświeżyć schowane do tej pory na dnie szafy półbuty, botki i kozaki, przygotowując je do nadejścia nowego sezonu. Jak przywrócić obuwiu odpowiedni wygląd? Podpowiadamy.

Krok pierwszy: czyszczenie butów

Pierwszym etapem odświeżenia butów jest ich czyszczenie. Najlepiej robić to na bieżąco, gdyż pozostawione po zeszłej zimie plamy od soli czy błota mogą tak głęboko wniknąć w materiał, że ich usunięcie może być już niemożliwe. Buty czyścimy z widocznych zabrudzeń odpowiednimi narzędziami. Obuwie ze skóry licowej, na przykład półbuty Vaabond myjemy na mokro miękką szmatką lub gąbką, do większych zanieczyszczeń używając delikatnego detergentu. Buty z nubuku bądź zamszu, takie jak botki Tommy Hilfiger pielęgnujemy specjalną gumową szczoteczka, dostępną na przykład w sklepach obuwniczych. Pozostałości usuwamy miękką szczoteczką.

Damskie czarne półbuty
VAGABOND MARILYN PÓŁBUTY DAMSKIE 39

Krok drugi: pastowanie i impregnacja butów

Jeśli chcemy prawidłowo przygotować ulubione botki czy kozaki na nadejście jesienno-zimowego sezonu, niezbędne będzie ich zabezpieczenie przed przemakaniem i chłonięciem wszelkiego rodzaju zabrudzeń. W tym celu buty ze skóry licowej pastujemy preparatem w płynie z aplikatorem w postaci gąbki bądź za pomocą gęstej pasty, nanoszonej szmatką, a następnie polerowanej. Buty z zamszu lub nubuku wymagają użycia specjalistycznych preparatów, najczęściej dostępnych w aerozolu.

Damskie półbuty
HILFIGER DENIM BOTKI DAMSKIE 37

Krok trzeci: pozbycie się brzydkiego zapachu z obuwia

Niestety, przepocone lub przemoczone obuwie dość szybko przejmuje wszelkie nieprzyjemne aromaty. Jeśli buty zaczynają brzydko pachnieć, możemy je odświeżyć za pomocą kilku sprawdzonych sposobów. Jednym z nich jest... mrożenie. Obuwie wystarczy włożyć do foliowej torby i włożyć na noc do zamrażarki. Inną metodą jest wsypanie do ich wnętrza sody oczyszczonej, pozostawienie jej noc, a następnie dokładne wytrzepanie. Dobrym pomysłem jest także zastosowanie w przypadku przepoconego obuwia żwirku do kota, który z całą pewnością pochłonie wszelkie niekorzystne zapachy. Warto sprawdzić również sposób naszych babć, przecierając wnętrze buta octem wymieszanym w proporcjach pół na pół z wodą albo wkładając do butów waciki nasączone alkoholem.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2018
pixel