Nowa dostawa
Już wkrótce nowa dostawa zapraszamy serdecznie już 15.03 do naszego sklepu.

Tupot małych stóp - jak dobrać odpowiedni rozmiar butów dla dzieci?

2018-11-30
Tupot małych stóp - jak dobrać odpowiedni rozmiar butów dla dzieci?
Decyzja dotycząca odpowiedniego rozmiaru butów dla dziecka jest niezwykle istotna. Zadecyduje o komforcie malucha, ale też o tym, jak szybko trzeba będzie zmienić obuwie na większe. Jak właściwie dobrać rozmiar dziecięcych bucików? Poznaj rady ekspertów.


Wybór rozmiaru butów dla dziecka – dlaczego to takie ważne?


Z 206 kości, z jakich składa się szkielet dorosłego człowieka, aż 52 to kości... stóp. O ich odpowiednią budowę i kondycję trzeba zadbać od najmłodszych lat. Istotnym aspektem jest między innymi wybór wygodnych butów. Decyzja dotycząca odpowiedniego rozmiaru należy do rodziców – dzieci potrafią nosić za małe obuwie i zupełnie nie skarżyć się na dyskomfort. Z drugiej strony, praktycznym mamom zdarza się też kupować buciki nawet o 2 rozmiary za duże („zapas” ma sprawić, że buty będą dłużej służyły). Jest to błąd, który w dłuższej perspektywie może wpłynąć na to, w jaki sposób dziecko chodzi. Jak więc perfekcyjnie wybrać buty dla dzieci?


Jak dobrać rozmiar – mierzenie i zakupy


Przede wszystkim należy zmierzyć długość stopy. Jak to zrobić? Najprościej jest odrysować ołówkiem jej kształt na kartce papieru. Dziecko powinno stanąć na niej prosto, w delikatnym rozkroku, tak, żeby równomiernie obciążyć obie nogi. Rysik należy trzymać tuż przy krawędzi stopy. Co istotne, należy zmierzyć obie stopy, a rozmiar butów dobrać pod dłuższą (naturalną rzeczą są asymetrie w długościach). W następnej kolejności należy linijką lub dobrze naciągniętym metrem krawieckim zmierzyć odległość między czubkiem palca, a czubkiem najdłuższego palca. W internecie znaleźć można też gotowe miarki do stóp, które wystarczy wydrukować, żeby przekonać się, jaki rozmiar obuwia będzie dla dziecka najlepszy.


Buty dziecięce - na co zwrócić uwagę?


Dziecięce stópki rosną średnio 5 mm co 3 miesiące, po tym okresie warto więc powtórzyć mierzenie i sprawdzić, czy buciki nadal są dobre. Rozmiar butów powinien być o 7-9 mm dłuższy od długości stóp. Powinny pozwalać maluchowi na ruszanie paluszkami, bez kurczenia ich do środka. Buty letnie, takie jak sandały, klapki, tenisówki, mogą być idealnie dopasowane do stopy, z kolei buty jesienne i zimowe mogą mieć nieco więcej „luzu” - podczas kupowania należy pamiętać, że najczęściej będą noszone razem z grubymi wełnianymi skarpetkami czy rajstopami.




botki dziecięce
Bisgaard BOTKI dziecięce 33





śniegowce dziecięce

AGATHA RUIZ DE LA PRADA Azul Marino ŚNIEGOWCE 33



Kupując buty dla pociechy nie kierujmy się wyłącznie podanym rozmiarem. Duże znaczenie ma informacja od producenta, dotycząca długości wewnętrznej wkładki. Często zdarza się, że producenci obuwia stosują różniące się od siebie rozmiarówki. Dla przykładu botki dziecięce Bisgaard z oferty sklepu Outletmax w rozmiarze 33 mają długość wkładki 20,7 cm, podczas gdy śniegowce marki Agata Ruiz de la Prada w tym samym rozmiarze – 21,5 cm.
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2018
pixel